Używany przez specjalistów w Klinice Beauty Group laser (Nd:Yag 1064) jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku medycyny estetycznej. Charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji, a co za tym idzie: najlepszymi w laseroterapii naczyniowej wynikami zabiegowymi.

Laser likwiduje pajączki (teleangiektazje), naczyniaki (powierzchowne i głębokie), plamy naczyniowe, trądzik różowaty.

Skąd biorą się zmiany naczyniowe?

Dość powszechnie zmiany naczyniowe kojarzone są z procesem starzenia się. Nieprawdą jest jednak, że z dobrodziejstw laseroterapii naczyniowej korzystają głównie osoby starsze. Oprócz procesu starzenia się skóry (który także nie u każdego przebiega jednakowo) głównymi czynnikami sprzyjającymi rozszerzaniu się naczynek i powstawaniu widocznych zmian są: uwarunkowanie genetyczne, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, czynniki zewnętrzne: przewlekła ekspozycja na słońce lub naświetlanie w solarium, duże wahania temperatur, ekspozycja na działanie wiatru, przyjmowanie sterydów. Niektóre zmiany naczyniowe widoczne są już od urodzenia, inne pojawiają się z upływem lat lub jako efekt opisanych wyżej czynników zewnętrznych.

Rozszerzanie się naczyń krwionośnych objawia się nabierającym koloru zaczerwienieniem i tzw. rumieniem, który początkowo może ustępować, jednak z biegiem czasu zostaje na stałe. Jego konsekwencją jest powstawanie widocznych przez naskórek poszerzonych żyłek śródskórnych (pajączki naczyniowe) o czerwonym zabarwieniu i średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm, znajdujących się na głębokości 0,4 mm. Takie zmiany nazywane są teleangiektazją.

Jak działa laseroterapia naczyniowa?

Światło lasera neodymowo – yagowego działa głównie na hemoglobinę. Pod wpływem lasera wytwarzane jest ciepło, które doprowadza do zniszczenia ścianki naczynia. Naczynie krwionośne obumiera, po czym dzięki naturalnym procesom zachodzącym w ciele martwa tkanka jest usuwana w ciągu kilku dni, najdalej kilku tygodni.

Czy każdy może poddać się zabiegowi?

Zabieg jest nieinwazyjny i krótki. Nie wymaga szczególnego przygotowywania się pacjenta, należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Można je podzielić na całkowicie dyskwalifikujące zabieg oraz usuwalne w krótkim odstępie czasowym:

Przeciwwskazania całkowicie dyskwalifikujące do wykonania zabiegu:

• choroby tkanki łącznej
• epilepsja
• cukrzyca
• nowotwory i/lub stany zapalne skóry
• zażywanie leków światłouczulających (sterydy, antybiotyki)
• fotodermatozy

Przeciwwskazania usuwalne w krótkim odstępie czasowym:

• terapie retinoidami
• spożywanie światłouczulających ziół (np. nagietek, dziurawiec, skrzyp polny)
• naturalna opalenizna lub stosowanie samoopalaczy
• mechaniczne uszkodzenia skóry
• ciąża
• obniżona odporność organizmu

Zawsze przed poddaniem się zabiegowi należy odbyć konsultację ze specjalistą, który oceni stan i rodzaj skóry, i rodzaj zmiany naczyniowej, po czym dobierze optymalną metodę terapii.

 

Opis zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu zamknięcia naczynek lekarz ocenia przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz średnicę, kolor i ilość zmian naczyniowych u pacjenta. Po konsultacji i ocenie wykonuje oczyszczenie skóry pacjenta i zakłada pacjentowi osłonę chroniącą oczy. Zabieg właściwy, to przyłożenie głowicy lasera do skóry i uwolnienie wiązki światła (postrzegane jak błysk z flesza aparatu fotograficznego).

Czas trwania sesji zabiegowej uzależniony jest od rodzaju i liczby zamykanych naczyń krwionośnych. Widoczne rezultaty laserowego zamykania naczynek widoczne są po 1 do 3 zabiegów wykonanych w ciągu kilku miesięcy.

Należy pamiętać, że proces reabsorpcji tkanki z naczyń przebiegać będzie u każdego w indywidualny sposób, więc czas całkowitej regeneracji wyniesie od kilku dni do kilku tygodni. Zmiany naczyniowe mogą też po pewnym czasie od zabiegu pojawić się powtórnie (dotyczy to szczególnie naczyń na twarzy).

 

Efekty zabiegu

 naczyniak wargi
(fot. Robin Sult – materiały producenta)

 

 

pajączki naczynkowe
(fot. Robin Sult – materiały producenta)

 

Postępowanie po zabiegu

Postępowanie po zabiegu zależne jest od jego zakresu. Poniżej przedstawiamy wskazówki ogólne:

• przez przynajmniej 3 dni po zabiegu należy unikać gorących kąpieli. Można korzystać z prysznica (kabiny prysznicowej), przy czym zalecane jest zmniejszenie temperatury wody.
• przez 3 dni po zabiegu należy unikać ćwiczeń fizycznych, które zwiększają przepływ krwi (może nastąpić ponowne unaczynienie)
• około 7 dni od zabiegu unikać stosowania peelingów i kosmetyków na bazie alkoholu
• przez przynajmniej 6 tygodni po zabiegu stosować preparaty z filtrem UV, jednocześnie nie eksponować skóry na słońcu i nie korzystać z solarium
• do łagodzenia obrzmień skóry (o ile wystąpią) stosować można żel aloesowy lub aloes i kortyzon 0,5%

CENNIK