Nieprzyjemny zapach powoduje, że chorzy krępują się, często też rezygnują z życia towarzyskiego, co może przyczynić się do rozwinięcia depresji oraz poczucia osamotnienia. W przypadku gdy chory zawodowo wykonuje prace wymagające sprawności manualnej, jego produktywność również może być znacząco obniżona, zwłaszcza jeżeli problem dotyczy dłoni lub twarzy.
Przyczynia się to też do gorszej samooceny. Najnowsze dane wskazują, że problem ten może dotyczyć co najmniej 4,8% populacji USA. Etiologia nadmiernej potliwości może wynikać ze złożonej dysfunkcji autonomicznego układu nerwowego, skutkującej neurogenną nadreaktywnością potowych gruczołów ekrynowych lub nieprawidłowej kontroli emocji.
Nadpotliwość może dotyczyć różnych obszarów ciała, jednak najczęściej dotyka dłoni, stóp, pach oraz twarzy.
Nadpotliwość można podzielić na dwa typy:
- nadpotliwość pierwotna (idiopatyczna)
- nadpotliwość wtórna – może być skutkiem np. zaburzeń endokrynologicznych lub stosowania niektórych leków.
Leczenie
Istnieje wiele metod leczenia nadpotliwości pierwotnej, jednakże na szczególną uwagę zasługuje stosowanie iniekcji toks. botul. A (BTX-A) oraz toks. botul. B (BTX-B), ze względu na wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo. W Polsce dopuszczone są do obrotu jedynie preparaty zawierające BTX-A. Toks. botul. jest białkową neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. BTX-A blokuje uwalnianie acetylocholiny z presynaptycznego zakończenia nerwowego co skutkuje tymczasową chemodegeneracją i prowadzi do porażenia przewodnictwa impulsów nerwowych. Produkcja potu przez gruczoły potowe znacząco zmniejsza się. Efekt ten utrzymuje się do około pół roku (6 miesięcy), warto jednak pamiętać, że kolejne iniekcje wydłużają czas utrzymywania się pozytywnych skutków zabiegu nawet do 8-12 miesięcy. Czas utrzymywania się efektu zmniejszonej potliwości zależny jest od obszaru ciała poddanego iniekcji. Zabieg polega na ostrzyknięciu preparatem zwierającym toks. botul. wybranej części ciała.
Podczas jednego zabiegu wykonywane jest do kilkudziesięciu drobnych nakłóć, w przypadku jednej dłoni ok. 30-40. Iniekcje wykonywane są w znieczuleniu miejscowym przy użyciu maści znieczulającej lub – alternatywnie – znieczulenia poprzez obniżenie temperatury wybranej powierzchni skóry (zimne okłady). Czas trwania zabiegu zazwyczaj nie przekracza 30 minut.
Plusy:
- Bezpieczeństwo
- Duża skuteczność
- Długotrwały efekt
- Pierwsze efekty można zaobserwować nawet po 3 dniach od wykonania zabiegu
- Zdecydowana poprawa komfortu psychicznego i fizycznego
- „efektem ubocznym” może być wizualna poprawa kondycji skóry (odmłodzenie, zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek, zmniejszenie zaczerwienienia, zmniejszenie wydzielania sebum), szczególnie jeżeli zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy.
- „efektem ubocznym” może być również zmniejszenie nasilenia lub częstości występowania bólu głowy, jeżeli zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy.
Możliwe działania niepożądane
Możliwe działania niepożądane:
- Podobnie jak w przypadkach innych wstrzyknięć mogą wystąpić reakcje miejscowe np. lekkie zaczerwienienie, obrzęk i inne.
- Nie zaleca się stosowania u osób, u których występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.
- U niektórych osób może wystąpić wyrównawcze pocenie się.
- Teoretycznie, działanie toks. botul. mogą nasilać antybiotyki aminoglikozydowe oraz inne leki wpływające na przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach a w przypadku konieczności stosowania wyżej wymienionych leków po wykonaniu zabiegu należy skonsultować się z lekarzem oraz poinformować o wcześniej wykonanym zabiegu z użyciem toks. botul.
Zalecenia po zabiegu
Zalecenia po zabiegu:
- Do 10 dni po wykonaniu zabiegu, jeżeli dotyczy on twarzy, należy unikać wysiłku fizycznego oraz pochylania się.
- Przez około miesiąc należy unikać bezpośredniego narażenia skóry na działanie promieniowania słonecznego. Dotyczy to także korzystania z solarium.
- Przez około 2 tygodnie należy unikać skrajnych temperatur, niewskazane jest korzystanie z sauny.
UWAGA!!!
Palenie tytoniu, picie alkoholu, intensywne opalanie się, korzystanie z sauny i solarium ma ogromny wpływ na skrócenie czasu utrzymywania się efektu działania toks. botul.
Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego zalecenia pozabiegowe ustalane są indywidualnie i mogą się nieco różnić dla poszczególnych osób. Również proces „rekonwalescencji” po zabiegu może przebiegać u każdego pacjenta nieco inaczej.