Usuwanie przebarwień (melasma)

Melasma to dosyć powszechne przebarwienia skórne, występujące głównie u kobiet po 30. roku życia. Dla wielu osób są one dużym problemem estetycznym: są nieregularne, pojawiają się najczęściej na czole, nad górną wargą i policzkach i mają tendencję do rozrastania się, jednak nie są to zmiany groźne. Ich powstawanie wiąże się z nadmierną produkcją melaniny, której zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nierównomierna produkcja melaniny prowadzi do powstawania ciemnych, punktowych przebarwień.

Najczęstsze przyczyny powstawania melasmy:

 • Zaburzenia hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej
 • Choroby tarczycy
 • Przyjmowanie leków fotouczulających
 • Częste przebywanie na słońcu oraz korzystanie z solarium
 • Zmiany mogą mieć postać występującą w naskórku (melasma epidermalna), w skórze właściwej (melasma dermalna) lub występować w obu wariantach jednocześnie. Leczenie naskórkowej postaci melasmy jest proste i może być przeprowadzone poprzez zwykłe złuszczenie powierzchni naskórka, natomiast melasmę dermalną można z powodzeniem leczyć przy pomocy nowoczesnych urządzeń laserowych.

  LECZENIE PRZEBARWIEŃ

  Leczenie przebarwień (również melasmy) laserem FOTONA daje długofalowe, miarodajne efekty (pod warunkiem stosowania się po zabiegach do zaleceń lekarza prowadzącego, zwłaszcza nieeksponowanie skóry na słońce. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj w sezonie niewielkiego nasłonecznienia (jesień, zima, wczesna wiosna).

  Wykorzystanie lasera FOTONA Spectro SP (laser neodymowo-jagowy  Nd: YAG oraz Er: YAG) pomaga w dogłębnej penetracji skóry w celu usunięcia przebarwień przy jednoczesnym bezpieczeństwie procedury dzięki kontroli zwrotnej impulsu i równemu rozkładowi energii impulsu, co zabezpiecza przed nadmiernym przegrzaniem i uszkodzeniem tkanek. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik (melaninę), której komórki ulegają zniszczeniu po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. W wielu przypadkach zabieg należy powtórzyć.

  CO WARTO WIEDZIEĆ:

 • Po zabiegu zmiany ciemnieją, co jest procesem zupełnie normalnym. Stan ten utrzymuje się do czasu złuszczenia naskórka (ok. tygodnia)
 •  

 • Ilość zabiegów ustala się indywidualnie z pacjentem po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego.
 •  

  CENNIK